Rower to nie tylko akcesorium wykorzystywane podczas treningów, ale także świetna alternatywa dla auta. W sezonie zimowym korzystanie z tego środka transportu jest utrudnione, dlatego warto wygospodarować przestrzeń, w której można bezpiecznie przechować jednoślad. Co zrobić, gdy nie masz miejsca na rower?
Jak przechowywać rower w mieszkaniu?
Nie wszyscy właściciele mieszkań mogą dokupić dodatkową komórkę lokatorską czy wolnostojący garaż. Często na osiedlach mieszkalnych zamiast takich przestrzeni tworzy się podziemne parkingi.
Jeśli do Twojego mieszkania nie przynależy piwnica, jedynym sposobem na przechowywanie roweru w budynku jest pozostawienie go na korytarzu lub trzymanie wewnątrz lokalu.
W takich miejscach duży pojazd może być jednak problematyczny, zagracając przestrzeń i nie pozwalając na swobodne poruszanie się po obiekcie. Z tego powodu przechowywanie roweru wymaga odpowiedniego zagospodarowania pomieszczenia lub skorzystania z zewnętrznych obiektów magazynowych.
Pomysły na przechowywanie roweru w mieszkaniu
Mieszkańcy bloków, którzy nie mają możliwości wynajmu garażu lub komórki lokatorskiej, bywają bardzo kreatywni. Istnieje wiele pomysłów na przechowywanie roweru w mieszkaniu w taki sposób, aby nie zajmował zbyt wiele miejsca i nie przeszkadzał w wykonywaniu codziennych czynności.
Najpopularniejszym rozwiązaniem jest zawieszenie specjalnych uchwytów. Można je zamontować zarówno na ścianach, jak i w szafie czy innym meblu. Takie elementy pozwalają powiesić rower w dowolnej orientacji. Dzięki temu pojazd nie musi stać na podłodze. Tym samym nie zajmuje cennej przestrzeni i nie powoduje trudności w poruszaniu się po pomieszczeniu.
Dzięki uchwytom rower może zostać bezpiecznie umieszczony w przestrzeniach, które są trudne do zagospodarowania w inny sposób. Odpowiednio stabilny stelaż pozwala zawiesić pojazd nawet pod sufitem. Wyczyszczony rower powieszony na ścianie może być też swego rodzaju dekoracją wnętrza.
Rower na klatce schodowej
Dla wielu osób najłatwiejszym rozwiązaniem jest postawienie roweru na korytarzu. W takim miejscu pojazd jest dostępny jedynie dla mieszkańców danego budynku, a więc ryzyko kradzieży jest niewielkie.
Trzeba jednak pamiętać, że przechowywanie roweru na korytarzu często jest niemożliwe. Zazwyczaj dotyczy to wąskich obiektów, w których nie ma miejsca na dodatkowe przedmioty stawiane przy drzwiach.
Rower, który zagradza przejście na korytarzu, może też spowodować konflikty pomiędzy sąsiadami. Ta przestrzeń jest traktowana jako wspólna, dlatego musi być użytkowana w taki sposób, aby nie przeszkadzać innym mieszkańcom.
W niektórych budynkach istnieją wnęki, w których często przechowuje się rowery czy hulajnogi. Takie zjawisko wynika jednak z porozumienia wszystkich sąsiadów korzystających z obiektu.
Przechowywanie roweru na balkonie
Niektóre osoby wpadają na pomysł, żeby przechowywać rower na balkonie. Jest to jednak bardzo zły wybór. Na zewnątrz pojazd jest narażony na działanie wilgoci i niskich temperatur, które powodują błyskawiczne pojawienie się korozji.
Rower przechowywany na balkonie prawdopodobnie nie przetrwa sezonu zimowego. Lepiej umieścić go w miejscu, w którym będzie osłonięty przed deszczem i śniegiem oraz wodą, która skrapla się pod wpływem niskiej temperatury.
Problemy z przechowywaniem roweru w mieszkaniu
Przechowywanie roweru w mieszkaniu bywa problematyczne, zwłaszcza jeśli chodzi o niewielkie lokale czy kawalerki. Mieszkańcy nowych bloków często nie mają dostępu do komórek lokatorskich, a przestrzeń wokół budynku jest na tyle cenna, że nie można na niej postawić garaży.
Taka sytuacja sprawiła, że wśród właścicieli mieszkań pojawiło się zwiększone zapotrzebowanie na wynajem zewnętrznych przestrzeni, które z powodzeniem zastąpią komórki lokatorskie.
Obecnie przechowywanie rowerów jest możliwe z wykorzystaniem specjalnych skrytek w magazynach typu self-storage. Na czym polega takie rozwiązanie?
Przechowywanie rowerów w magazynach self-storage
Przechowywanie rowerów w magazynach skrytkowych jest niezwykle wygodnym rozwiązaniem. Tego typu kompleksy znajdują się w dobrze zlokalizowanych punktach na mapie większych miast. Łatwo do nich dojechać samochodem lub transportem publicznym. Są otwarte przez całą dobę, dlatego klienci mogą łatwo dostać się do swoich rzeczy w dowolnym momencie.
Magazyny skrytkowe to budynki, w których znajdują się niewielkie przestrzenie do przechowywania. Klienci podpisują umowę na ich wynajem, a następnie uzyskują unikatowy kod dostępu. Dzięki niemu w każdej chwili mogą otworzyć skrytkę i wyjąć z niej potrzebne rzeczy.
Magazyny self-storage są otwarte przez całą dobę, dlatego klienci mogą z nich korzystać o dowolnej porze, także w nocy czy w święta.
Nie oznacza to jednak, że rzeczy pozostawione w kontenerach pozostają bez opieki. Tego typu obiekty są monitorowane, a na ich terenie często pracują również ochroniarze. Pozwala to na zachowanie bezpieczeństwa rowerów i innych wartościowych rzeczy znajdujących się w skrytkach.
Zalety przechowywania rowerów w magazynie skrytkowym
Przechowywanie roweru w magazynie skrytkowym to dobre rozwiązanie dla osób, które mieszkają w niewielkim mieszkaniu, a jednocześnie chcą zadbać o stan swojego jednośladu w trakcie zimy. Do największych zalet takich obiektów można zaliczyć:
- stałą temperaturę – w magazynach skrytkowych można wybierać pomiędzy przestrzeniami na zewnątrz i w budynku. W przypadku rowerów warto postawić na kontener wewnątrz obiektu, w którym temperatura jest na tyle wysoka, że nie powoduje skraplania się wody z powietrza,
- dostępność przez całą dobę – klienci magazynów self-storage mogą dostać się do swojego roweru w każdym momencie, także w nocy i w święta,
- uniwersalność – skrytka może posłużyć jako alternatywa dla komórki lokatorskiej. To idealna przestrzeń do przechowywania wszystkich aktualnie nieużywanych przedmiotów, które nie mieszczą się w domu,
- dobre skomunikowanie – magazyny skrytkowe są budowane w takich miejscach, aby można było dostać się na ich teren z całego miasta,
- możliwość wybrania dowolnej wielkości skrytki – w magazynach znajdują się skrytki, które pomieszczą same rowery, a także te pozwalające na przechowywanie nieużywanych mebli, zapasowych opon i przedmiotów codziennego użytku,
- ochrona – rowery przechowywane w magazynie skrytkowym często są bezpieczniejsze niż te, które trzyma się w komórkach lokatorskich i garażach. Takie obiekty są bowiem wyposażone w monitoring i alarmy, które działają przez całą dobę.
Postawienie na magazyn self-storage jest znacznie lepszym wyborem niż przechowywanie rowerów w garażu lub na korytarzu w bloku.
Wynajem przestrzeni w takim obiekcie to niewielki koszt, zwłaszcza jeśli chodzi o najmniejsze skrytki. Magazyn kontenerowy z powodzeniem zastąpi komórkę lokatorską czy zewnętrzny garaż, za które również trzeba zapłacić. Jednak nie są one tak dobrze chronione jak kompleksy self-storage.